NH FEST 2021

Wszystkich tych, którzy tegoroczne wakacje będą spędzać w Krakowie i okolicach, zapraszamy do Nowohuckiego Centrum Kultury, które postanowiło powrócić do znanej marki jaką jest NH FEST.

– Idea NH FEST wyrosła z Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, dwudniowego wydarzenia, które organizowaliśmy przed kilkoma laty – wyjaśnia Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK. – Teraz wracamy do pomysłu celebrowania sztuki w różnych jej odsłonach, ale w zupełnie zmienionym formacie. NH FEST w odświeżonej formule obejmie wydarzenia koncertowe, teatralne, taneczne, plastyczne i warsztatowe, które odbywać się będą w zrewitalizowanym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury przez dwa wakacyjne miesiące.

NH FEST to przede wszystkim letnie koncerty, które odbywać się będą na dwóch scenach plenerowych – dużej i małej. Publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z różnych muzycznych krain. Nie zabraknie znanych i lubianych przez wszystkich standardów muzyki rozrywkowej w wykonaniu zespołów Big Band Dobczyce i Lazy Swingers Band. Nie zabraknie również utworów płynących prosto z krainy łagodności, a to za sprawą Wolnej Grupy Bukowina, Basi Stępniak Wilk i zespołu Drabina Jakuba Trio. To oczywiście nie wszystko – wystąpią także Chłopcy z Placu Broni i Jan Wojdak. Koncerty odbywać się będą w weekendy – uruchamiamy scenę piosenki poetyckiej oraz scenę chillout na której wystąpią m.in. DJ Ekim, DJ B-Art, DJ Namteh  i Adam Grzanka.

Jak co roku na lipiec i sierpień NCK zaplanowało wiele atrakcji dla najmłodszych, starszych i całkiem dorosłych. Odbędą się twórcze warsztaty i zajęcia z różnych dziedzin – taniec, muzyka, teatr, plastyka, sport i rekreacja.

Jednym z ważniejszych wydarzeń odbywających się podczas NH FESTu będzie Festiwal Teatrów dla Dzieci (27 czerwca-3 lipca 2021). Letnia edycja Festiwalu to sześć spektakli wystawianych na Scenie NCK oraz spektakl dla najnajów na scenie plenerowej. Pojawią się dobrze znani bohaterowie dziecięcej literatury – Calineczka, Plastuś i Alicja w Krainie Czarów. Nie zabraknie również warsztatów nawiązujących do spektakli, które mają na celu pokazać, że pobyt w teatrze może pobudzić kreatywną twórczość u dzieci.

W tym roku w NCK będzie mieć miejsce pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca (9-15 sierpnia)To nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego, scalająca dotychczasowe marki KCC: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! oraz BalletOFFFestival w jedno wydarzenie o międzynarodowym charakterze i skrojone na znacznie większą skalę. Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tańca współczesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencjału, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencjału tancerzy, choreografów i performerów. Przegląd poprzedzać będą artystyczne rezydencje twórców – premiery ich spektakli odbywać się będą w trakcie festiwalu. Dodatkowo w programie przewidujemy: warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na różnym poziomie zaawansowania i w różnym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące.

Ważną sferą działań artystycznych w trakcie NH FESTu będzie malarstwo i fotografia – już od 25 czerwca w galeriach NCK będzie można oglądać prace 74 artystek i artystów, wybrane przez Jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w składzie: Sean Caulfield (Kanada), Grzegorz Hańderek (Polska), Olivia Niţiş (Rumunia), Marta Anna Raczek-Karcz (Polska) i Diane Victor (RPA).

Kolejną atrakcją podczas letniego NH FESTu będzie Graffiti Jam. Już wielokrotnie, przy okazji organizowanych bitew break dance  – Nowa Huta Masters, NCK zapraszało do siebie wszystkich fanów graffiti, które dla wielu odbiorców nadal jest sztuką co najmniej kontrowersyjną. Organizatorzy chcieliby udowodnić, że jest to możliwość rozwoju dla młodych artystów, którzy nie zawsze mają wystarczające środki lub miejsce, by móc pokazać swój twórczy potencjał.